با ما در ارتباط باشید : 09199726467

مراسم‌ها

تاریخچه برگزاری مراسم سالگرد شهدای گردان علی اکبر

تاریخچه شروع مراسم یادبود شهدای گردان علی اکبر؛ بازمی گردد به زمان جنگ…

روال کار بر این اساس بود که همیشه بعد از هر عملیات، رزمندگان و کادر گردان، در قالب چند گروه تقسیم می شدند و به دیدار و سرکشی از خانواده شهدای آن عملیات می رفتند.

دیدار و سرکشی رزمندگان گردان علی اکبر به خانواده شهید محسن ایوبی

بعد از جنگ نیز، این سنت حسنه، ادامه پیدا کرد…

شهدا و خانواده هایشان، هیچگاه از یاد همرزمان نرفتند و همواره در طول این 30 سال، تلاشهایی برای زنده نگه داشتن نام و یاد این عزیزان صورت گرفته است.

سال 1369 رزمندگان گردان پیشنهاد برگزاری مراسم را با فرمانده گردان، حاج حمید تقی زاده، مطرح کردند. ایشان هم با استقبال پذیرفتند.

هدف از مراسم این بود که هم نام و یاد شهدای گردان زنده شود، هم خانواده های شهدا و رزمندگان، یکدیگر را می بینند و با هم آشنا می شوند. هم دوستان و همرزمان، دیداری با هم داشته باشند.

***

بنابراین اولین مراسم که درواقع دومین سالگرد شهدا بود، در مسجد صاحب الزمان(عج) تهران خیابان آزادی نبش خیابان بهبودی برگزار شد.

مراسم بعدی (سالگرد سوم) در امامزاده حسن کرج بود.

چهارمین سالگرد در مسجد جامع کرج بوده است.

پنجمین سالگرد در حسینیه جماران برگزار شد.

سالهای بعد نیز همواره مراسم سالگرد شهدای گردان علی اکبر علیه السلام در حسینیه جماران برگزار شده است.

سی امین سالگرد نیز قرار بود در جماران برگزار شود که متاسفانه قضیه ویروس منحوس کرونا پیش آمد و مراسم، جهت جلوگیری از انتشار ویروس، لغو گردید.

***

اولین جلسه برای هماهنگی امور اولین مراسم، در منزل حاج حمید تقی زاده تشکیل شد و همرزمان دور هم جمع شدند تا درباره جوانب مختلف مراسم با هم مشورت و همفکری نمایند.

روال برگزاری مراسم به این صورت است که هر سال، یکی دو ماه پیش از مراسم، جلسه ای برای برنامه ریزی و هماهنگی با حضور دوستان برگزارکننده تشکیل می شود. در این جلسات تقسیم کار شده و هر یک از دوستان، وظیفه ای را به عهده می گیرد.

ابتدا جلسات در بنیاد حفظ آثار و ارزشهای دفاع مقدس در شهر کرج برگزار می شد. اما چند سالی است که این جلسات در منزل جانباز مصطفی بابایی برگزار می گردد.

تقریبا از تمام شهرستان های استان تهران، به مقصد جماران، جهت ایاب و ذهاب رزمندگان و خانواده شهدا به محل مراسم اتوبوس گذاشته می شود.

هر سال در این جلسه، نمایندگان شهرستان ها تعداد بنری که برای تبلیغ و اطلاع رسانی نیاز دارند و همچنین تعداد اتوبوسی که برای رساندن میهمانان احتیاج دارند را اعلام می کنند. این اعداد ثبت می شود تا در عمل، با کمبود مواجه نشود. زحمت تهیه بنرها به تعداد مکفی، معمولا به عهده برادر مهدی زمانیان و برادر محمد یحیوی است.

هماهنگی اتوبوس جهت ایاب و ذهاب مراسم

 

همچنین زحمت هماهنگی و رزرو حسینیه جماران با همکاری بنیاد حفظ آثار کرج با برادران اصغر کوثری و اکبر اسماعیلی است.

سپس موضوع پذیرایی مورد بحث قرار می گیرد:

هر ساله زحمت قسمت عمده ای از کار را برادر سید رسول اعتصامی به عهده می گیرد.

جهت تامین منابع مالی مراسم، همه همرزمان مشارکت می نمایند و هرکس بنا به توان خود، مبلغی را هدیه می کند تا سهمی در برگزاری مراسم یادبود دوستان شهیدش داشته باشد.

برادر کاظم بصیر؛ زحمت ثبت و ضبط مراسم را به عهده می گیرد.

برای پذیرایی مراسم؛ مهدی زمانیان، محمد یحیوی و محمد ایوبی (برادر شهید محسن ایوبی) متقبل زحمت می شوند. همچنین شهید مدافع حرم سرهنگ حمزه کاظمی و شهید مدافع حرم حاج شعبان نصیری نیز خاضعانه و متواضعانه در پذیرایی مراسم کمک می کردند.

هر کسی به طریقی در برگزاری برنامه سهیم می شود. برادران زیادی برای اجرای هر چه بهتر مراسم، وقت می گذارند و زحمت می کشند. هیچکس بیکار نمی نشیند… یک نفر دوربین به دست میگیرد. یک نفر ویلچر برادران جانباز را هل می دهد. یکنفر به میهمانان خوشامد می گوید، یک نفر در نصب بنرها کمک می کند و یک نفر هم از هنرش را در آراستن مراسم به کار می گیرد. هیچکس بیکار نمی نشیند چرا که همه، گردان علی اکبر را خانواده خود می دانند و میهمانان گردان را میهمانان خود.

امور اجرای مراسم به عهده برادر علی میررضی است.

مجریان مراسم در طول این سالها: علی میررضی، حسین کلانتری، محمد زارع، محسن طلعتی … بوده اند.

مادحین: حاج غلام زین العابدین، مرحوم محمدرضا آقاسی، رحمان نوازانی، منصور نورایی، حسین پارسا، حسین شیرمحمدی، مهدی سلحشور، حسین حقی، ابراهیمی و ….

سخنرانان: سیداحمد خمینی، سیدحسن خمینی، سردار فضلی، سردار نقدی، سردار خادم، حاج آقا اسماعیلی، سردار تقی زاده و ….

در ابتدا برنامه به اینگونه بود که یک مداح و یک سخنران دعوت می شد.

الان حدود 6-5 سال است که دوستان برگزار کننده پیشنهاد دادند که برنامه از حالت سخنرانی خارج و به سمت خاطره گویی برود. به این ترتیب که هر سال یکی دو نفر از همرزمان به بیان خاطرات خود از دفاع مقدس و حضور در گردان علی اکبر علیه السلام، برای دیگر دوستان و خانواده ها، می پردازند

دوستانی که به بیان خاطرات خود در این پنج شش سال پرداختند عبارتند از:

 • حاج حمید تقی زاده
 • مرتضی رضاقلی
 • سید رسول اعتصامی
 • جانباز شهید حاج حسن کولیوند
 • جانباز مجید رضاییان
 • رضا خانی
 • عباس مرادی
 • محمد قورچیان
 • محمود توکلی
 • علی عیسایی
 • اکبر اسماعیلی
 • عدنان اوغر

امسال نیز قرار بود که حاج حمید تقی زاده برای همرزمان نقل خاطره کند که برنامه منتفی شد.

جهت تامین منابع مالی، دوستانی هستند که علاقه مندند کل هزینه مراسم را یکجا بپردازند، اما تاکید حاج حمید تقی زاده(فرمانده گردان) بر این است که همه مشارکت داشته باشند. لذا هر سال پیش از مراسم، شماره حساب گردان به صورت عمومی اعلام می شود تا هر کسی با توجه به بودجه و وسع خود، هر مقدار تمایل دارد به حساب واریز کند.

هر سال برای خانواده شهدای گردان، هم کارت دعوت ارسال می شود و هم به صورت تلفنی از آن عزیزان دعوت به عمل می آید. ضمن اینکه گاهی نماینده هر شهرستان نیز شخصا به صورت حضوری از آنان دعوت می نماید.

مرتضی رضاقلی، عباس رنجی، علی میررضی، مهدی زمانیان، مصطفی بابایی، قاسم یکه فلاح، حسین افشار، اسماعیل آقاعلی، محمد یحیوی، محمود خانی، حسین کنعانی، حسن عسگری، محمد زارع، علی عیسایی، عباس قربانی، عباس مرادی، حسن محمدی، محمد قورچیان، حسین بخشی زاده، کاظم بصیر، علیرضا نعیمی، رحمان نوازانی، حسن ابراهیمی، غلامرضا خرمجاه، محمود آقاخانی، قاسمعلی بیات، سید اسدالله میرسپاسی، غلامرضا حسینی و رضا خانی، مجید چگینی، اصغر کوثری، رضا دهقان و… اینها نمایندگان شهرستانها هستند که هر سال برای برگزاری مراسم زحمت می کشند.

***

دو سال نیز به همت برادر کاظم بصیر، برادر محمد قورچیان و برادر امراللهی نمایشگاه عکس برگزار شد. یکبار در مسجد جامع کرج و یکبار هم در جماران. رزمندگان و خانواده ها از مجموعه عکسهای ناب امام و شهدا دیدن کرده و هر کسی که تمیل به داشتن عکسی داشت، آن را سفارش میداد و پس از مدتی درب منزل تحویل می گرفت.

نمایشگاه عکس – جماران – 1393

***

همچنین گردان علی اکبر، برنامه اردوی راهیان نور نیز جهت خانواده های شهدا و رزمندگان گردان داشته است.

اردوی راهیان نور گردان علی اکبر – دوکوهه – حسینیه شهید همت
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
3 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کاربران ناشناس
کاربران ناشناس
4 سال قبل

هرکسی که برای زنده نگه داشتن یاد شهدا قدم برمیداره انشالله خدا بهش سلامتی و سعادتمند در دنیا و آخرت بده

پارسا
پارسا
4 سال قبل

سلام خداقوت
خاطرات اون دوران برام زنده شد
اجرتون با حضرت سیدالشهدا(ع)…

جامانده
جامانده
4 سال قبل

گردان علی اکبر قطعه ای از بهشت در دنیا بود

همچنین ببینید
بستن